24 listopada 2022, 17:30 - 19:00

bezpłatnie
24 listopada 2022 r. o godz. 17:30, Muzeum Diecezjalne w Toruniu zaprasza na wykład pt. „Śmierć i pogrzeb na cmentarzu przy kościele św. Jakuba w Toruniu (XIII-XIX w.). Odkopana historia”, który wygłosi dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK.
Podczas wykładu przekazane zostaną informacje uzyskane dzięki badaniom archeologicznym Instytutu Archeologii UMK, prowadzonym w latach 2008-2020 przez ekspedycję powołaną do zbadania kościoła i otaczającego go cmentarza, określoną jako Jakubowa. W wyniku badań udowodniono, że historia kościoła św. Jakuba – „perły gotyku Pomorza” zaczyna się wraz z lokacją Nowego Miasta Torunia (1264), a nie, jak dotąd sądzono, po 1309 roku.
Wymierny efekt badań – monografia Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej „Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana”, która zostanie zaprezentowana w trakcie wykładu, ukazuje fundamenty i rekonstrukcję etapów budowy kościoła od XIII wieku oraz odkryte elementy wyposażenia sacrum ze szczególnym obrazem śmierci i rytu pogrzebu, uzyskanym w efekcie zbadania ponad 400 grobów. W prezentacji pokazany zostanie cmentarz, jamy grobowe i pochówki, po których pozostały czytelne ślady oraz rekonstrukcja wianków i wiązanek grobowych dokonana na podstawie interdyscyplinarnych badań. W Jakubowej Ekspedycji, w ciągu 8 sezonów badań (2008-2020), wzięło udział 170 studentów i 15 doktorantów Instytutu Archeologii UMK, którzy odbywali na tym stanowisku obowiązkowe ćwiczenia terenowe. W interdyscyplinarnych pracach uczestniczyli najlepsi specjaliści -pracownicy UMK, Collegium Medicum UMK i Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspedycją kierowała dr hab. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, prof. UMK.

promocja@muzeumdiecezjalne.torun.pl