O nas


Historia

Muzeum zostało utworzone dekretem Jego Ekscelencji ks. bp. Andrzeja Suskiego 2 kwietnia 2006 r. Prace restauratorskie i adaptacyjne w kamienicy mieszczańskiej przy ul. Żeglarskiej 7 były prowadzone przez 8 lat i zostały sfinansowane z Gminy Miasta Toruń oraz projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Uroczyste otwarcie Muzeum Diecezjalnego nastąpiło 25 marca 2014 roku, natomiast 20 grudnia 2014 r. udostępniono pierwszą wystawę.

19 maja 2023 r. otworzone filię Muzeum Diecezjalnego – Dom Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, która mieści się w kamienicy przy ul. Szerokiej 9 – w dawnym mieszkaniu artystki.

Nie tylko wystawy

Muzeum Diecezjalne (ul. Żeglarska 7) mieści się na Starówce, nieopodal katedry Św. Janów – w samym sercu Torunia. Budynek, w którym znajduje się Muzeum jest przykładem słynnego toruńskiego domu-składu, czyli kamienicy, która pełniła jednocześnie funkcje mieszkalne oraz magazynowe. W czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2006-2014 zabezpieczono i wyeksponowano liczne elementy wystroju dawnego domu mieszczańskiego. Do zbudowanej na początku XVI w. kamienicy wchodzi się przez reprezentacyjną sień, można przejść się po oryginalnych XVIII-wiecznych schodach oraz oglądać ciekawe urządzenia, które ułatwiały życie ówczesnym mieszkańcom, takie jak gotycka umywalka lub hypocaustum (średniowieczny system „ogrzewania podłogowego”). Świetnie zachowało się też wyposażenie kamienicy z czasów XVIII-wiecznej przebudowy: polichromowany strop, szafa wnękowa oraz bogato dekorowane schody, które do dziś strzeże rzymski legionista i bogini Minerwa. Dzięki działaniom specjalistów z bliska można obejrzeć też „okopcony” przewód kominowy widoczny w trakcie przejażdżki przeszkloną windą.