Lekcje muzealne:

W czasie zajęć swoją opowieść będzie snuć bajarka, która zdradzi dzieciom tajemnicę kilku zachowanych w muzeum zabytków. Milusińscy zastanowią się m. in. dlaczego Mojżesz ma rogi czy gdzie się schowała Piękna Madonna.

Czas trwania: 60 min.

Liczba uczestników: max 25 osób (dzieci 5-10 lat)

Zajęcia mają na celu przybliżenie pracy konserwatora dzieł sztuki i zwrócenie uwagi na pojęcie „dziedzictwa” oraz działania podejmowane w celu jego zachowania. Będziemy poszukiwać reliktów przeszłości oraz wspólnie poznamy życie ludzi w dawnej kamienicy mieszczańskiej.

Prowadzący: Katarzyna Bucław

Czas trwania: 60 min.

Koszt: 80 zł / grupa

Liczba uczestników: max 25 osób (dzieci 11-18 lat)

Tematyka lekcji porusza zagadnienia związane ze staropolską tradycją składania darów wotywnych. Dowiemy się czym były one dawniej, a czym są teraz. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób kiedyś dziękowano i okazywano wdzięczność Bogu, ale także sobie nawzajem. Na koniec zaprojektujemy własną tabliczkę dziękczynną.

Liczba uczestników: max 25 osób (dzieci 5-10 lat)

Na tych zajęciach dowiemy się czym jest atrybut i w jaki sposób możemy rozpoznać postaci Świętych. Z nowo zdobytą wiedzą zabawimy się w łowców skarbów i wyruszamy na poszukiwania zaginionych atrybutów. Na koniec dowiemy się co wyróżnia naszych patronów, uruchomimy wyobraźnie i spróbujemy zaprojektować własny przedmiot-wizytówkę.

Liczba uczestników: max 25 osób (dzieci 5-10 lat)

W czasie zajęć dzieci zwiedzą muzeum z przewodnikiem oraz dowiedzą się na czym polega praca artysty

Oprowadzania tematyczne:

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, w trakcie którego opowiemy czym był kult świętych i w jaki sposób przejawiał się w poszczególnych okresach historycznych. Przypatrując się konkretnym zabytkom ze zbiorów muzeum odpowiemy na następujące pytania: dlaczego kult świętych był tak ważny w średniowieczu i nowożytności? Czym są relikwie? Do czego służyły relikwiarze i jakie przybierały formy? Dlaczego Marcin Luter się zbuntował? Czym była kontrreformacja? Jakie były postanowienia Soboru Trydenckiego dotyczące kultu świętych? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przyjdź do Muzeum Diecezjalnego i weź udział w oprowadzaniu tematycznym poświęconym kultowi świętych.

Czas trwania ok. 1 godz.

Cena: 80 zł / grupa

Zapraszamy do Muzeum Diecezjalnego w Toruniu na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej, w trakcie którego zastanowimy się czym charakteryzowała się sztuka tworzona dla Kościoła. Duchowni byli jednymi z najważniejszych zleceniodawców i mieli ogromny wpływ na rozwój sztuki. Co na ten temat mówią zachowane do dnia dzisiejszego zabytki? Jakie dzieła wykonywali artyści? Czy mieli swobodę twórczą? Jakie łączyły ich relacje ze zleceniodawcami? Kto był odpowiedzialny za koncept dzieła sztuki? Przyjdź do Muzeum Diecezjalnego i weź udział w oprowadzaniu tematycznym poświęconym sztuce w służbie Kościoła.

Czas trwania: ok. 1 godz.

Cena: 80 zł / grupa

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej poświęconej pracy artystów i rzemieślników. Odpowiemy na pytania: jak wyglądała praca rzemieślników w dawnych czasach? Jakich technik i narzędzi wówczas używano? Czym były cechy i jak funkcjonowały? Jak kształtował się system cechowy? Jakie warunki należało spełnić, by należeć do cechu? Jak znakowano wyroby? Kim byli partacze i na zlecenie kogo pracowali? Dołącz do wydarzenia i poznaj tajniki rzemieślniczego kunsztu!

Czas trwania: ok. 1 godz.

Cena: 80 zł / grupa

Ze względu na interaktywny i warsztatowy charakter lekcji muzealnych maksymalna ilość uczniów to 25 osób.

Rezerwacja zajęć i oprowadzania jest obowiązkowa (min. 3 dni przed wizytą)!

Lekcje muzealne oraz oprowadzanie można zamówić osobiście wypełniając formularz w recepcji muzeum lub telefonicznie, z trzydniowym wyprzedzeniem.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu, ul. Żeglarska 7, 87-100 Toruń, tel. 505 507 044.

Zajęcia prowadzimy od wtorku do piątku, w godz. od 10.00 do 15.30.

Formularz rezerwacji lekcji muzealnej: