Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Blask iluminacji

6 grudnia 2017, 19:00 - 28 lutego 2018, 17:00

BLASK ILUMINACJI
wystawa prac Barbary Bodziony – iluminatora i kaligrafa

W programie wernisażu:

„ILUMINATORSTWO ŚREDNIOWIECZNE”
– wykład dr Magdaleny Łanuszki

ŚPIEWACY ZESPOŁU SCHOLA CANTORUM THORUNENSIS
– ŚPIEW GREGORIAŃSKI
pod dyrekcją Pawła Głowińskiego

Słowo iluminacja wywodzi się od łacińskiego illuminare, czyli rozświetlać. Pierwotnie oznaczało zdobienie złotem karty książki. W czasie rozkwitu średniowiecza przyjęła formę dekoracyjnych rysunków wykonywanych technikami malarskimi, które umieszczano na kartach manuskryptów, a później także druków. Można je było podziwiać, jako rozbudowane kompozycje inicjałowe lub wypełnienia marginesów.
Jednym z najsłynniejszych przykładów dzieł iluminatorskich jest irlandzki ewangeliarz z Kells pochodzący z IX wieku, w którym wyjątkowo tekst i obraz funkcjonowały wspólnie zajmując całość karty. Samo pojęcie iluminacji zwyczajowo stosowane jest wyłącznie do czasów średniowiecza, zaś pojęcie iluminatorstwa dotyczy wszelkich form ręcznego ozdabiania kart książek, zarówno rękopiśmiennych, jak i drukowanych, którego początki sięgają aż do starożytności.
Tworzenie miniatur pozostaje procesem o wiele bardziej skomplikowanym niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Opanowanie sztuki kaligrafii, znajomość pigmentów i symboliki barw, rodzajów pergaminu oraz złoceń, a przede wszystkim samej techniki wykonania, to jedynie wstęp na drodze do jej poznania. Zdawać by się mogło, iż sztuka sięgająca źródłem do średniowiecznych skryptoriów pozostaje zapomniana i istnieje już jedynie na starych, zakurzonych kartach ksiąg oglądanych przez szklane szyby gablot muzealnych. Jednakże warto wiedzieć, że jest ona kultywowana do dziś, co więcej – z każdym dniem poszerza grono swych pasjonatów. Zapraszamy do niezwykłego świata współczesnych iluminacji, których blask pozostaje wciąż żywy.

Barbara Bodziony – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym obroniła pracę z zakresu iluminatorstwa średniowiecznego. Jak sama o sobie mówi: „już wtedy z zachwytem oglądałam zachowane w naszych bibliotekach średniowieczne rękopisy, jednak nie wyobrażałam sobie, że kiedyś sama będę iluminować rękopiśmienne karty”. Po ukończeniu studiów wyjechała do Francji. W 2004 roku rozpoczęła naukę w Wyższym Europejskim Instytucie Iluminacji i Manuskryptów w Angers. Jest to szkoła kształcąca rzemieślników sztuki iluminatorstwa i kaligrafii. Po dwóch latach, po złożeniu egzaminu i pracy dyplomowej przed komisją, na czele której stała Mistrzyni Barbara de Mochy otrzymała oficjalny dyplom iluminatora.

Pracownia kaligrafii i iluminacji Barbary Bodziony:

http://www.barbarabodziony.pl/
https://www.facebook.com/B.Bodziony/

Fundacja Pionowy Wymiar Kultury:

http://www.pwk.org.pl/
https://www.facebook.com/PionowyWymiarKultury/

Organizator

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
Telefon:
505507044
Email:
promocja@muzeumdiecezjalne.torun.pl
Strona internetowa:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl

Miejsce

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
ul. Żeglarska 7
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 56 622 11 15
Strona internetowa:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl