Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Dzień Wolnej Sztuki

22 kwietnia 2017, 12:00 - 14:00

Dzień wolnej sztuki jest organizowany od 2011 r. Przez te pięć lat w prawie 60 muzeach w całej Polsce przekonywano zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu pragnie również przekonać swych odbiorców, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

22 kwietnia 2017 roku w samo południe poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca do ich podjęcia, refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem  inspiracji.

Po zwiedzeniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

Szczegóły:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl
www.dzienwolnejsztuki.pl

Szczegóły

Data:
22 kwietnia 2017
Czas:
12:00 - 14:00
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
ul. Żeglarska 7
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 56 622 11 15
Strona internetowa:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl