Wystawa z okazji 25-lecia Diecezji Toruńskiej

19 marca 2017, 16:00 - 19 maja 2017, 16:00

Ad maiorem Dei gloriam – Na większą chwałę Bożą!

19 marca o godzinie 16.00 w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 25-lecia Diecezji Toruńskiej.

Święty Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r., w myśl wskazań Soboru Watykańskiego II, dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, ustalając nowy podział diecezji i prowincji kościelnych. Ten historyczny akt powołał do istnienia 13 nowych diecezji polskich, wśród nich Diecezję Toruńską, która swym zasięgiem terytorialnym nawiązywała do pierwotnych granic Diecezji Chełmińskiej.

Wystawa z okazji jubileuszu powstania Diecezji Toruńskiej prezentować będzie historyczną oś czasu oraz archiwalne zdjęcia ukazujące nie tylko te najbardziej doniosłe wydarzenia, ale również ogrom pracy jaki został włożony w jej budowę, codzienność posługi duszpasterskiej i zaangażowanie w jej życie diecezjan. Zostaną nam przybliżone aspekty administracyjne, heraldyczne, tradycje oraz dziedzictwo związane z naszym regionem i Ziemią Chełmińską.

Ta wyjątkowa ekspozycja ma przede wszystkim na celu uwrażliwienie swych odbiorców na nierozerwalną więź ich codziennego życia z wydarzeniami i uroczystościami kościelnymi oraz przesłaniem Kościoła, mając w pamięci to, iż wszelką pracę i działalność niezliczonej ilości duszpasterzy i parafian przyświecał ten sam cel – Na większą chwałę Bożą!

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Patronat honorowy:

Biskup Toruński