„PAMIĘĆ PRZYWRÓCI TOŻSAMOŚĆ”. WYSTAWA TABLIC NAGROBNYCH Z KOŚCIOŁA ŚW. WOJCIECHA NA ZAWODZIU W KALISZU

7 czerwca 2024, 17:00 - 22 września 2024, 16:00

Muzeum Diecezjalne w Toruniu i Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu zapraszają w piątek, 7 czerwca o godz. 17:00 na wernisaż wystawy tablic nagrobnych z kościoła św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu – „Pamięć przywróci tożsamość”.
Na wystawie zostaną zaprezentowane metalowe tablice nagrobne ze zlikwidowanego cmentarza przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu w Kaliszu, które zostały odnalezione w 2016 roku, podczas prac remontowych dachu kościoła. Jest to jeden z niewielu zbiorów XIX-wiecznych metalowych tablic nagrobnych, powstałych w podobnym okresie i pochodzących z jednego cmentarza.
Konserwacja – restauracja zbioru metalowych tablic została przeprowadzona w Pracowni Konserwacji Zabytków Metalowych w Katedrze Konserwacji – Restauracji Architektury i Rzeźby UMK w Toruniu. Prace przeprowadzili studenci pod opieką Agaty Ogińskiej (Pracownia Konserwacji Zabytków Metalowych, WSP UMK).

Zbiór tablic nagrobnych z Kalisza stanowi unikatową kolekcję na skalę ogólnokrajową, przywracającą pamięć i tożsamość dawnych mieszkańców Kalisza.

Wystawa będzie czynna w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu od 7 czerwca do 22 września 2024 r.
Serdecznie zapraszamy!

7 czerwca 2024, 17:00