Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Książę i biust Kopernika – Toruńskie Spotkania Kopernikańskie

28 lutego 2024, 17:00 - 19:00

Zapraszamy na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie! Tym razem poświęcimy je pierwszemu na świecie pomnikowi Kopernika. W centrum naszych zainteresowań znajdzie się barokowe popiersie astronoma z toruńskiej katedry śś. Janów.
Ten często niedoceniany obiekt powstał w 1766 roku w pracowni krakowskiego rzeźbiarza Wojciecha Rojowskiego. Jego fundatorem był tytułowy książę – uczony polski magnat Józef Aleksander Jabłonowski. W rozmowie z profesorami Stanisławem Roszakiem (Wydział Nauk Historycznych UMK) i Piotrem Bireckim (Wydział Sztuk Pięknych UMK) będziemy szukać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego dzieła i jego twórców. Dlaczego nigdy nie zostało ustawione w zaplanowanym dla niego miejscu? Czy naprawdę toruńscy rajcy uznali ten pomnik za brzydki? Jakie błędy znalazły się w zamieszczonej na cokole inskrypcji? Jaka idea przyświecała fundatorowi popiersia? W jakich okolicznościach trafiło ono w dzisiejsze miejsce? Tajemnic i ciekawostek do odkrycia jest naprawdę wiele!
Rozmowę poprowadzi dr Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w środę 28 lutego 2024 roku w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. Wstęp wolny!
Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Muzeum Diecezjalne w Toruniu.

Szczegóły

Data:
28 lutego 2024
Czas:
17:00 - 19:00

Organizatorzy

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
Towarzystwo Miłośników Torunia

Miejsce

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
ul. Żeglarska 7
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 56 622 11 15
Strona internetowa:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl