Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Kolędowanie w kulturze ludowej – wspólne śpiewanie kolęd

28 stycznia 2023, 14:00 - 15:30

Śpiew w polskiej kulturze ludowej towarzyszył człowiekowi niemal w każdej dziedzinie życia; obejmował sferę profanum oraz sacrum. Tym razem zapraszamy Państwa na wspólne kolędowanie, które odbędzie się w sobotę 28. stycznia o godzinie 14:00. W repertuarze znajdą się przede wszystkim kolędy i pastorałki nieznane szerzej w polskiej kulturze, które są charakterystyczne dla konkretnych regionów. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjść tylko posłuchać.
Tradycje kolędnicze sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich, wiązały się one z momentem przejścia zimy w wiosnę, celem zaś było dobre życzenie i zebranie podarków. Chrześcijaństwo zaadoptowało ten zwyczaj, związało go z obchodami Bożego Narodzenia. Kolędy w zaskakujący sposób łączą w sobie sferę sacrum i profanum. Historie o Świętej Rodzinie ujęte bywają w ramy wiejskiego żywota; złośliwe przyśpiewki traktujące o skąpstwie gospodarzy przeplatają się z dogmatami chrześcijańskimi.
Prowadzenie: Mateusz Ogrodnik, Natalia Kucharska, Patrycja Dądela; koordynacja: Karolina Ćwiękała, Piotr Stachoń – członkowie kilku grup propagujących kulturę ludową oraz tradycję śpiewu.
Organizatorzy: Muzeum Diecezjalne w Toruniu i grupa n obrotów.
Wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Data:
28 stycznia 2023
Czas:
14:00 - 15:30

Organizatorzy

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
n obrotów

Miejsce

Muzeum Diecezjalne w Toruniu
ul. Żeglarska 7
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 56 622 11 15
Strona internetowa:
www.muzeumdiecezjalne.torun.pl